Dobry materac, czyli sen zdrowy i komfortowy

Kładąc się spać, chcemy wstawać rano wyspani i zrelaksowani. Nie będzie to możliwe, jeśli będziemy spali na niewygodnym i niedopasowanym do nas i naszych upodobań materacu. Obecnie w sklepach znaleźć można cale mnóstwo materacy do spania, które wykonywane są z różnych materiałów oraz odznaczają się innymi cechami. Poniżej przedstawiamy garść porad, które pomogą w gąszczu ofert znaleźć materac dla siebie idealny.
 

Twardość

Jest to jedna z tych cech materaca, które uznać można za najważniejsze. Biorąc pod uwagę stopień twardości, wyróżnić można materace:
 

  • miękkie
  • twarde
  • średnio twarde

Osoby, których sylwetka jest dość drobna, a masa ciała niezbyt duża powinny stawiać na materace miękkie. Ci, którzy ważą dość sporo muszą wybierać spośród materacy twardych. W przeciwnym razie materac będzie się mocno uginał pod ciężarem ciała, nie zapewniając niezbędnych punktów oparcia. A to zawsze przekłada się na mało wygodny sen. Jeśli chodzi o twardość materaca do spania, to liczą się w tym wypadku również indywidualne preferencje. Niektóre osoby chętniej śpią na materacach twardych, inne preferują raczej te miękkie.
 

Rodzaj materaca

Ma także dość duże znaczenie. Dostępne dzisiaj są materace:
 

  • -sprężynowe
  • kieszeniowe;
  • lateksowe
  • piankowe
  • termoelastyczne


Materace sprężynowe to najstarszy rodzaj materacy. Kosztują one najmniej, ale nie zapewniają nam zbytniego komfortu snu. O wiele lepszym rozwiązaniem są już materace kieszeniowe, które także składają się ze sprężyn, ale umieszczonych zupełnie inaczej. Takie materace sprawdzają się idealnie w przypadku osób śpiących z partnerem. Wszystko za sprawą takiej, a nie innej konstrukcji, która sprawia, że materac na ucisk reaguje w sposób punktowy. Dla osób wykazujących skłonność do alergii poleca się materace lateksowe. Materiał ten nie wywołuje bowiem reakcji uczuleniowych. Dla zwolenników rozwiązań niezwykle trwałych poleca się materace piankowe, które są jednocześnie naprawdę bardzo wygodne.
 

Pokrowiec

Duże znaczenie w przypadku materaca do spania ma także pokrowiec. W dobrych materacach można go bez problemu zdjąć i uprać. Dzięki temu materac długo będzie czysty. Niezdejmowane pokrowce są mało praktyczne i nie pozwalają na ich wypranie. Kiedy więc mocno się zabrudzą, jedynym rozwiązaniem okazuje się być wymiana materaca na nowy. Wybierając materac, warto także sprawdzić, z jakiego materiału wykonano pokrowiec. Materace różnią się bowiem dość istotnie także pod tym względem.

Każdy, kto zainteresowany jest zakupem materaca do spania na terenie Kalisza powinien odwiedzić witrynę internetową sensive.pl.

Jan Nowakowski

Właściciel makowe.pl - Projektant wnętrz

Zobacz również