Ogrzewanie domu - grzejniki

W ciągu kilku ostatnich lat grzejniki przeszły wielką drogę i ciężkie żeliwne zastąpiono lekkimi aluminiowymi bądź stalowymi. Stosowane są coraz to bardziej efektowne formy, które doskonale mogą się wkomponować w wystrój dobrze urządzonego mieszkania. Jednak wybierając grzejniki szczególną uwagę powinniśmy zwracać na moc jaką dysponują. Dobór pod tym kątem zależy od naszego pomieszczenia oraz jego zapotrzebowania na ciepło. Specjaliści przyjmują, że w pokojach zapotrzebowanie te wynosi około 100 Watów na jeden metr kwadratowy za to w łazienkach około 120 Watów.

Po dobraniu odpowiedniej ilości mocy naszego grzejnika musimy wybrać jego rodzaj. Różnią się one kształtem, szerokością oraz materiałem z jakiego są wykonane. Kaloryfery żeliwne są bardzo masywne, ale mieszczą za to dużo wody. Dzięki dużej ilości wody w grzejniku bardzo długo trzymają ciepło. Nie są one polecane do instalacji zautomatyzowanej, bowiem wolno reagują na zmiany temperatur. Jeżeli chcemy by nasze grzejniki szybko reagowały na zmiany powinniśmy wybrać grzejniki aluminiowe.

Pojemność wody w nich jest znacznie ograniczona, dzięki czemu woda w nich szybko się studzi i szybko podgrzewa. Oczywiście w momencie kiedy decydujemy postawienie domu poza miastem, gdzie nie znajdują się sieci centralnego ogrzewania, potrzebujemy własnego systemu uzyskiwania ciepła, takiego który przy niskich opłatach zapewni nam dobry komfort mieszkania. Dużą zaletą ogrzewania wykorzystującego energię elektryczną, jest to stosunkowo łatwo dostępna forma.

Urządzenie korzystające z energii elektrycznej mają stu procentową sprawność czyli mamy pewność iż cała zużyta energia zostanie w mieszkaniu. Niestety takie ogrzewanie domu wiąże się z dużymi kosztami a będą jeszcze większe gdy dom nie jest poprawnie izolowany. W wypadku zaizolowanego domu mającego powierzchnię ponad 150 metrów kwadratowych, roczny koszt ogrzewania elektrycznego domu powinien zamknąć się w 3 do 4 tys. zł. Gdy budynek jest niepoprawnie zaizolowany to koszt wzrasta nawet trzykrotnie. Taki system opłacalny jest w nowych domach gdzie zastosowano dobre systemy izolacjo termicznej.

Jan Nowakowski

Właściciel makowe.pl - Projektant wnętrz

Zobacz również