Kilka słów o materacach medycznych

Wśród specjalistycznego sprzętu medycznego znajdują się materace medyczne. Są to przede wszystkim materace przeciwodleżynowe. W sklepach z zaopatrzeniem medycznym, zarówno w tych stacjonarnych, jak też w internetowych, mamy do wyboru kilka rodzajów. Jaki więc materac powinniśmy wybrać? Jaką rolę one spełniają?

Różne choroby, czasem starość, powodują ograniczenie sprawności ruchowej. Zdecydowana większość z tych osób musi więc pozostać w łóżku. I tutaj pojawia się problem odleżyn. Wielu z nas pojęcie to na pewno nie jest obce, są jednak osoby, które słyszą je po raz pierwszy, kiedy same muszą zajmować się osobami leżącymi lub odwiedzają je w placówkach medycznych. Może więc najpierw kilka słów o tym, czym są odleżyny.

Osoby niepełnosprawne lub bardzo ciężko chore nie są w stanie nie tylko samodzielnie poruszać się po mieszkaniu, ale nawet nie są w stanie zmienić swojej pozycji w łóżku. Niezmieniana pozycja, czasem nawet przez bardzo krótki czas, powoduje, że u osób tych powstają odleżyny. Proces powstawania odleżyn zaczyna się bardzo niewinnie: na skórze pojawia się jedynie zaczerwienienie, często bardzo niewielkie. Jeśli je zlekceważmy, w dalszym etapie pojawią się pęcherze i niewielki owrzodzenia. To najwyższy czas, aby zacząć działać bardzo aktywnie. Lekceważąc po raz kolejny objawy odleżyn doprowadzimy do bardzo rozległych zmian. Zmiany te są nie tylko bolesne dla chorego, ale sprawowanie opieki nad taką osobą stanie się dla nas prawdziwą udręką. Oczywiście są sposoby zapobiegania odleżynom. Wśród nich metodą wyjątkowo skuteczną okazują się materace medyczne. Są to specjalne rodzaje materacy, które mają wspomóc opiekunów osób leżących w profilaktyce i leczeniu odleżyn.

Materace przeciwodleżynowe, bo tak nazywa się ten szczególny rodzaj materacy medycznych, mają za zadanie zmieniać ucisk w miejscach, w których ciało pacjenta styka się z ich powierzchnią. Jest to możliwe dzięki specjalnej budowie tych materacy. Każdy z tych materacy został zbudowany z szeregu komór, do których specjalna pompa wtłacza regularnie powietrze. Ilość powietrza dostarczanego przez pompę jest zmienna, zmieniają się także komory, do których powietrze jest wtłaczane. Powietrze, które trafia do komór materaca masuje ciało osoby leżącej. Dołączane do materacy pompy pracują przez całą dobę, ale są bardzo ciche nie utrudniają więc snu.

Nie w każdej sytuacji musimy od razu kupować materac przeciwodleżynowy. Jeśli osoba leżąca przynajmniej w niewielkim stopniu porusza się sama, wystarczy nam materac poliestrowy lub tak zwany materac gofrowany.

Jan Nowakowski

Właściciel makowe.pl - Projektant wnętrz

Zobacz również