Fotowoltaika w polskich warunkach

 

O fotowoltaice często mówi się jako o świetlanej przyszłości polskiej energetyki. Trudno się temu dziwić, nie można bowiem zaprzeczyć temu, że przekształcanie energii słonecznej w elektryczną otwiera szereg możliwości. Pozwala między innymi na ograniczenie zużycia tradycyjnych surowców energetycznych i na ograniczenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów. Oczywiście, jej skuteczność nie zawsze jest taka sama.

Sam polski rynek fotowoltaiczny jest coraz bardziej nasycony, a tym samym wybór paneli charakteryzujących się największą wydajnością staje się dość skomplikowany. Przynajmniej kilka parametrów możemy jednak zidentyfikować jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji i już ich znajomość może nam pomóc w podjęciu trafnej decyzji.

Utrata mocy

Choć moduły fotowoltaiczne są coraz bardziej wytrzymałe, trudno określać je mianem nieśmiertelnych. Największym problemem wydaje się przy tym powolna degradacja ogniw, a tym samym również utrata mocy. Ze spadkiem mocy paneli mamy do czynienia w każdym roku ich stosowania. Panele krzemowe, a więc te, które są stosowane najczęściej, mogą przy tym tracić rocznie nawet 1,1% swojej mocy. Jeśli więc myślimy o inwestycji na lata, powinniśmy zwracać uwagę na to, aby utrata mocy była jak najniższa.

Temperaturowy współczynnik mocy

Moc paneli ulega zmniejszeniu również pod wpływem rosnącej temperatury, moc nominalna podawana przez producentów jest więc osiągana w sytuacji, w której temperatura wynosi 25 stopni Celsjusza, a promieniowanie słoneczne ma natężenie 1000 W / m2. W słoneczne dni temperatura jest jednak wyższa, a tym samym moc urządzenia spada. O tym właśnie informuje nas temperaturowy wskaźnik mocy.

Jeśli zatem przystępujemy do wyboru paneli, należy skłaniać się ku tym, których temperaturowy wskaźnik mocy jest najniższy. Właśnie wtedy urządzenie jest najbardziej wydajne.

Wydajność w pochmurne dni

Fotowoltaika służy nam nie tylko w słoneczne dni, ale i wtedy, gdy niebo jest pochmurne, przy znacznie niższym natężeniu promieni słonecznych. Sprawność konwersji energii słonecznej na elektryczną jest przy tym uzależniona od spektrum promieniowania słonecznemu, a tym samym prezentuje się inaczej w dni słoneczne i pochmurne. Warto więc pamiętać, że polskie panele fotowoltaiczne najczęściej pracują przy natężeniu promieniowania z zakresu 300=800 W / m2 w lecie i od 200 do 500 W / m2 w miesiącach zimowych. Nie można o tym zapominać w momencie, w którym staramy się odpowiedzieć na pytanie o to, na ile będą one opłacalne.

 


 

Anna Głowacka

Redaktor makowe.pl - Autor książki "Zaprojektuj z nami"

Zobacz również