Jak zaprojektować ogród, który zachwyca zaraz po jego założeniu?

Bardzo często możemy usłyszeć, że projektowanie ogrodu jest inwestycją długoterminową. Podejmując kolejne decyzje musimy więc liczyć się z tym, że efekty naszych działań będą widoczne dopiero po pewnym czasie. Wielu osobom trudno się z tym pogodzić, nasuwa się więc pytanie o to, jak zaprojektować ogród, aby można się nim było cieszyć już po kilku miesiącach, a nie dopiero po kilku latach.

Pierwsze lata istnienia naszego ogrodu często są określane mianem okresu, w którym wymaga się od nas zarówno rozwagi, jak i cierpliwości. Trudno przecież uniknąć uczucia rozczarowania, gdy okazuje się, że niewielkie drzewa i krzewy nie rzucają jeszcze cienia, a ogród wygląda mało profesjonalnie w porównaniu z tym, czym mogą się pochwalić nasi sąsiedzi. Chcąc zniwelować te wrażenie już na etapie projektowania warto stawiać na byliny i rośliny jednoroczne. Czas ich dochodzenia do pełni świetności jest wyjątkowo krótki, a wielość gatunków, które możemy sadzić pozwala nam na znalezienie i takich, które już w ciągu kilku miesięcy osiągną wysokość dwóch metrów. Tu warto wspomnieć choćby o pięknych astrach nowoangielskich oraz o ostróżkach, choć możliwości jest zdecydowanie więcej. Informacje na ich temat można znaleźć między innymi w Internecie, czasem warto jednak podpytać o nie sąsiadów.

Ciekawym rozwiązaniem przypadającym do gustu niecierpliwym ogrodnikom są też pnącza jednoroczne takie, jak choćby powój i fasola ozdobna. Wadą większości z nich jest fakt ich zamierania w okresie zimowym, pnącza rekompensują nam to jednak latem, gdy patrząc na nie ma się wrażenie obfitości.

Projektując ogród, który ma nas cieszyć już za kilka miesięcy należy też liczyć się z tym, że jedną z najczęściej powtarzanych przez nas czynności będzie pielenie. Oczywiście, nie unikniemy go także później, jeśli jednak stawiamy przede wszystkim na rośliny ozdobne, które mają się szybko rozrastać, musimy liczyć się z tym, że osiągnięcie przez nie tego celu będzie możliwe jedynie wówczas, gdy będziemy chronić je przed chwastami i ich inwazyjnością.

Tak projektowanie, jak i pielęgnacja ogrodu, od którego oczekuje się, że bardzo szybko stanie się obiektem zazdrosnych spojrzeń, wymaga zarówno dużego zaangażowania, jak i pewnego poziomu fachowej wiedzy. Nie zawsze dysponujemy tak jednym, jak i drugim, warto więc zastanowić się nad tym, czy przynajmniej części zadań nie powierzyć profesjonalistom. Można ich znaleźć między innymi dzięki stronie jagagarden.pl i ofercie obejmującej nie tylko projektowanie, ale również zakładanie i pielęgnowanie ogrodów.

Jan Nowakowski

Właściciel makowe.pl - Projektant wnętrz

Zobacz również